«Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті» КеАҚ (АЭжБУ) «NextGen Engineering» тәжірибелік-конструкторлық зертханасы ашылды

«Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті» КеАҚ (АЭжБУ)  «NextGen Engineering»  тәжірибелік-конструкторлық зертханасы ашылды

16.02.2023 Барлық жаңалықтар

2023 жылғы 13 ақпанда «Алматы ауыр машина жасау зауыты» АҚ («ААМЖЗ» АҚ) аумағында «Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті» КеАҚ (АЭжБУ) «NextGen Engineering» тәжірибелік-конструкторлық зертханасының ашылу салтанаты өтті.

Орталықтың ашылу салтанатына Қазақстанның қоғам қайраткері, 4- және 5-сайланған Қазақстан Парламенті Мәжілісінің депутаты, Білім және ғылым министрлігінің бұрынғы вице-министрі Мурат Абдуламитович Абенов; «ААМЖЗ» АҚ Бас директоры Максат Аптижапбарович Канатбаев, Сату бөлімінің бастығы Ермек Кашкынбаевич Тулемисов, Сапаны бақылау қызметінің бастығы Батырбек Жамшеханович Киятов; АЭжБУ КеАҚ Ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректор Алмаз Абжалиевич Саухимов, Телекоммуникация және ғарыштық инженерия институтының директоры Куаныш Арингожаевич Алипбаев, Электр энергетика және электр техника институтының директоры Жубаныш Суйнуллаевич Абдимуратов, «Энергиямен жабдықтау және жаңартылатын энергия көздері» кафедрасының меңгерушісі Кажибек Тлеугалиевич Тергемес қатысты.

Мурат Абдуламитович өз сөзінде креативті индустрияны дамыту қажеттілігі туралы, сондай-ақ қосылған құны жоғары «ААМЖЗ» АҚ өнімдерін шығару қажеттілігі туралы атап өтті. Тараптар «ААМЖЗ» АҚ аумағында шығарылатын өнімді протопирлеу және модельдеу орталығын құру туралы уағдаласты. Сондай-ақ, зауыт инновациялық технологиялық өнім жасауға бағытталған студенттік Startup конкурстарын дамытуға қолдау көрсетуге келісті.

Зертхана АЭжБУ мен «ААМЖЗ» АҚ арасындағы әріптестік шеңберінде инженерлік кадрларды кәсіби даярлау, энергетика, инженерлік коммуникациялар және машина жасау саласындағы практикалық тәжірибе мен біліммен алмасу және инновациялық жабдықтарды әзірлеу және жобалау үшін бірлескен конструкторлық бюролар құру мақсатында құрылды.

«ААМЖЗ» АҚ-да тәжірибелік-конструкторлық зертхана ашу идеясы АЭжБУ колледжінің студенттерін «Автоматтандыру жөніндегі техник», «Техник-электрик» бейінді мамандықтарымен зауыттағы заманауи өндіріспен таныстыру және білікті қызметкерлерді тарту мақсатында ұйымдардың ынтымақтастығы шеңберінде туындады. Зертхананы құрудың өзектілігі зауыттық жабдықты заманауи диагностикалау, жабдықтың цифрлық техникалық паспорттарын жасау қажеттілігіне, сондай-ақ қолданыстағы технологиялық кешендерді қайта құру мен жаңғыртуға байланысты.

Зертхана дискретті өндірісті цифрландыру, өндірістік деректерді жинау, сақтау және онымен жұмыс істеудің ең тиімді технологияларын әзірлеу және өндірістік және бизнес-процестерді трансформациялау тәсілдерін жетілдіру саласындағы бірлескен зерттеулердің негізгі элементтерінің біріне айналуы тиіс. Сонымен қатар, тараптар өнеркәсіптің цифрлық трансформациясы жағдайында жұмыс істеу үшін кадрлар даярлауда да ынтымақтасатын болады.

«NextGen Engineering» зертханасы «ААМЖЗ» АҚ аумағында орналасқан, мынадай технологиялар бойынша белгіленген лицензияланған бағдарламалық кешендері бар жоғары өнімділігі бар үш компьютермен жабдықталған: 3Д-жобалау, Заттар интернеті (IoT), үлкен деректерді талдау. Бұл технологиялар ауыр машина жасау зауыттарына жабдықты нақты уақыт режимінде бақылауға мүмкіндік береді, олар елеулі болмай тұрып ықтимал ақауларды анықтайды. Бұл техникалық қызмет көрсету және жөндеу процестерін жақсартып қана қоймайды, сонымен қатар қолданыстағы жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартуға көмектеседі.

Тараптар бизнестің, ғылымның және технологиялық инновациялардың кооперациясы сөзсіз қосылған құны жоғары Инновациялық өнімдерді жасауға әкелетініне сенімді.

Қорытындылай келе, цифрландыру ауыр машина жасау саласын өзгертеді, бұл компанияларға тиімді, үнемді және өз клиенттерінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға мүмкіндік береді. Дизайнды немесе өндіріс процестерін жақсартқыңыз келсе де, жабдыққа қызмет көрсетуді жақсартқыңыз келсе немесе тұтынушыларға жақсы қолдау көрсеткіңіз келсе де, цифрлық технологияның ұсынатыны көп.